Forum Chomik w Internecie Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Wybór i kupno ogólne informacje

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Chomik w Internecie Strona Główna -> Zanim zdecydujesz się na chomika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Olka26
Nowicjusz
Nowicjusz



Dołączył: 18 Sty 2011
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:00, 18 Sty 2011    Temat postu: Wybór i kupno ogólne informacje

Wybór i kupno chomika
W celu dokonania wyboru, jaki chomik najbardziej nam odpowiada, należy odwiedzić kilka sklepów zoologicznych - tu wybór tych zwierzątek jest często dość duży. Zapoznać się z opisem różnych gatunków(różnorodność gatunków) . Zastanów się, jaki chomik odpowiada Twoim potrzebą, czy ma być to samiec, czy samiczka, a może parka. Jakiej powinien być maści, jakiego gatunku.
Jeśli decydujemy się na zakup chomika, to najlepiej udać się do sklepu zoologicznego raczej popołudniową porą. Chomiki wtedy budzą się i łatwiej je poobserwować. Sklep powinien charakteryzować się czystością ogólną oraz czystością pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta. Wybierając chomika, powinniśmy kierować się jego wyglądem i zachowaniem.
Zdrowy chomik powinien mieć czystą, zadbaną i lśniącą oraz suchą bez ubytków sierść, czystą skórę bez żadnych zmian, czyli krost, wyprysków czy narośli. Nie powinien też być podrapany lub pogryziony. Uszka powinny być sterczące, a oczka wypukłe i błyszczące nie posklejane, bez żadnego ropnego wysięku. Podobnie nosek – suchy, bez wysięków. Chomik nie powinien być apatyczny lecz czujny, powinien żywo reagować na ruch.
Chomik przez nas wybrany powinien zostać „zapakowany” przez sprzedawcę do tekturowego pudełka z dziurkami wentylacyjnymi. W czasie transportu trzeba bardzo uważać na pudełko i jego bardzo żywą zawartość. Na przyszłość można zaopatrzyć się w plastikowy transporter służący specjalnie do przewozu takich zwierzątek.
Nawet, jeżeli kupujemy tylko jednego chomika, powinniśmy znać jego płeć. Determinuje ona pewne cechy charakteru i zachowania. Samice chomików pręgowatych, syryjskich, Campbella wskazują większy temperament od samców i zazwyczaj są bardziej agresywne. Żyjąc niegdyś na wolności musiały same wychowywać młode i bronić je przed wrogami. W przeciwieństwie do większości gatunków ssaków samiczka chomika wydziela bardziej intensywny zapach niż samiec, znakuje w ten sposób swoje terytorium.
PORADA: Przed kupnem chomika kup i przygotuj klatkę lub akwarium – pomieszczenie, w którym będzie mieszkał. (pomieszczenie)


Pomieszczenie dla chomika

Roxy
Chomik może mieszkać w klatce, akwarium lub plastikowym pojemniku. Każde z nich ma swoje wady i zalety.
Klatka jest najlepsza, ponieważ chomik może się wspinać – bardzo to lubi. Powinna być jak największa, żeby chomik mógł bez problemów biegać.
Klatka może być metalowa z plastikową kuwetą, wymiary minimalne to 20 x 30 x 30 cm (dł x szer x wys) – najlepiej piętrowa. Kraty powinny być poziome i stanowić gęstą siatkę, bez żadnych większych szpar (węższe odstępy dla dżungarków) wykonaną z nieszkodliwego i trudnego do przegryzienia materiału (np. metalowe pręty, ocynkowana siatka). Plastikowa kuweta stanowi podłogę – możliwość odczepienia jej od reszty ułatwia czyszczenie jej.
Różnorodne klatki są do nabycia w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych. Są to klatki przeznaczone specjalnie dla wybranego typu gryzoni. Wyposażone są one zwykle w różne akcesoria umożliwiające chomikom zabawę. W sklepach spotyka się klatki z metalowych prętów pokrytych tworzywem sztucznym lub pomalowanych specjalną nieszkodliwą farbą – te są najbardziej polecane, są one bardzo dobre.
Zwrócić uwagę należy na wielkość szpar pomiędzy prętami, gdy są za duże chomik może się przecisnąć i uciec. Dla chomików dżungarskich odstępy nie powinny być większe niż 0,8 cm.
Porada: Jeżeli w klatce są pięterka zrobione z prętów to lepiej przewlec między nimi np. nie chlorowany papier, żeby chomik mógł swobodnie się poruszać. W innym przypadku nóżki będą wpadały mu między szczebelki.

Akwarium - nie ma prętów i lakieru, ale jest mało przewiewne i nie można go całkiem zamykać Powinno więc być wyższe, żeby chomik nie mógł się wydostać. Należy również zwrócić uwagę, aby elementy wyposażenia nie stanowiły dogodnej dla chomika drabiny – mogą pomóc mu w ucieczce. Można dokładniej obserwować chomika przez szybę.

Podobnie jak akwaria - pojemniki plastikowe ograniczają możliwość wspinaczki, i również mają małą cyrkulację powietrza.
W dużym terarrium (80 x 40 x 25-30cm) można umieścić dżungarki . Należy zapewnić mu możliwość wspinaczki i zabawy za pomocą gałązek i specjalnych drabinek, można umieścić kołowrotek. Tak przygotowane terrarium należy przykryć specjalną siatką, żeby zwierzątko nie uciekło.
Terrarium nadaje się tylko dla chomików karłowatych. Dla chomika syryjskiego nie jest polecane. Chomiki syryjskie trzymane w terrarium chorują i żyją krótko.


Miejsce na klatkę
W miejscu, gdzie zamierzamy umieścić klatkę zamieszkałą przez chomika, powinna być temperatura najbardziej komfortowa dla chomika, czyli 20 - 22 °C oraz wilgotność ok. 40 - 50 %.
UWAGA: przy temperaturze poniżej 10°C chomiki zapadają w sen zimowy, podczas którego trudno odróżnić czy chomik żyje czy jest martwy.
W zasięgu klatki nie powinno być żadnych rzeczy, które by mogły posłużyć za materiał do budowy gniazda.
Porada: Wszystko, co będzie w pobliżu łapek i pyszczka, chomik będzie próbował sięgnąć. Kiedyś obok klatki zostawiłam małą foliową torebkę. Chomik ją wypatrzył i wciągnął do klatki, nim się spostrzegłam, cały był w nią zaplątany i nie wiele brakowało a byłby się udusił.
UWAGA: Obok klatki nie mogą wisieć żadne przewody elektryczne, ponieważ mogą zostać przegryzione. Nie mogą stać w pobliżu żadne rośliny (np. kwiaty w doniczkach) – mogą być trujące.

Klatka nie powinna stać w miejscu nasłonecznionym (np. na parapecie okna czy w pobliżu gorącego grzejnika) lub w narażonym na przeciągi – otwarte okna i drzwi. Trzeba o tym koniecznie pamiętać tak zimą jak i latem.
Pamiętaj o swoim zwierzątku zimą, kiedy funkcjonują kaloryfery i może być zbyt gorąco lub otwarte okno może spowodować poważny spadek temperatury oraz przeciąg. Pamiętaj również latem, kiedy otwieramy okna, bo jest zbyt gorąco – powstaje przeciąg lub też duże nagrzanie pomieszczenia i wzrost temperatury. Gryzonie bardzo ciężko znoszą temperaturę powyżej 30 °C. Najlepiej, gdy ich klatkę umieścimy w najciemniejszym miejscu pokoju i zapewnimy im spokój.
W okresie przejściowym, między końcem lata aż do połowy jesieni, kiedy jest już dosyć chłodno a kaloryfery szczególnie w blokach jeszcze nie grzeją, należy klatkę umieścić w najcieplejszym miejscu, ponieważ w tym okresie chomik jest najbardziej podatny na przeziębienia.
UWAGA: Nagłe zmiany temperatury lub przeciągi mogą spowodować chorobę (np. zapalenie płuc) a nawet śmierć naszego podopiecznego.

Co powinno znajdować się w klatce czyli wyposażenie

Kołowrotek (karuzela)
Miska z jedzeniem
Poidełko – zawsze ze świeżą wodą
Domek – sypialnia i spiżarnia
Toaletka lub słoik
Trociny, sianko – kupione w sklepie zoologicznym lub liglina nabyta w aptece.

Porządkowanie klatki
Chomiki są z natury bardzo czystymi zwierzątkami, wiele czasu spędzają na myciu się i pielęgnacji własnego futerka. Czują się dobrze jedynie w czystej klatce. Chomika nie wolno kąpać – pochodzi z suchych terenów i nie jest przyzwyczajony do wodnych kąpieli.
Gorąca woda całkowicie wystarczy do mycia klatki i przedmiotów się w niej znajdujących – nie używajmy więc żadnych płynów czyszczących ani innych środków w tym celu. Jedynie, gdy chomik jest chory lub ma biegunkę należy zdezynfekować klatkę. W tym celu należy użyć dostępny w handlu zoologicznym środek do dezynsekcji dla małych zwierząt i stosować się dokładnie do opisu. Po umyciu środkiem dezynfekującym trzeba wszystko dokładnie wypłukać gorącą wodą.

Codziennie  wymienia ściółki tam gdzie chomik się załatwia i podajemy świeżą wodę
 Wyżucamy resztki mokrego pokarmu z dnia poprzedniego
 Wkładamy świeży soczysty pokarm
 kontrolujemy stan legowiska i ewentualnie sprzątamy
 sprawdzamy stan zdrowia chomika
raz na tydzień  wymieniamy całe podłoże
 plastikową kuwetę, domek i całe wyposażenie klatki myjemy gorącą wodą
 wymieniamy ściółkę w legowisku – pozostawiając część zapasów
 dokładnie myjemy miseczki i poidełka – można je wyparzyć


Kołowrotek
Kołowrotek (karuzela) – chomiki potrafią w nich biegać niemal bez przerwy. Przy kupnie należy zwrócić uwagę na budowę kołowrotka. Powinien on lekko się obracać, aby chomik bez problemów mógł z niego korzystać. Uważać powinniśmy również na konstrukcję i materiał, z jakiego jest kołowrotek wykonany.
Najlepiej, żeby kołowrotek był wykonany z plastiku (jest wtedy lekki), z zasłoniętymi szparkami między szczebelkami, wówczas chomikowi nie będą wpadały nóżki. Można również samemu zasłonić –przetykając papier.
UWAGA: Gdy chomików jest więcej i wszystkie chcą korzystać z kołowrotka, należy bardzo uważać, aby chomik biegnący w kołowrotku nie ścisnął innego, który akurat będzie wychodził lub wchodził. Najlepszy, aby zapobiec takim wypadkom, jest kołowrotek przykręcany do ściany klatki, otwarty całkowicie z jednej strony – reszta zabudowana.
Kołowrotek mocowany z jednej strony jest dość luźno osadzony, przez co hałasuje. Piski można usunąć smarując oś olejem roślinnym. Można również kupić kołowrotek stojący.

Ściółka
Na dnie klatki należy umieścić trociny, aby tworzyły warstwę grubości 2-3cm. Można też dodać siano albo inne materiały, z których chomik wymości sobie legowisko. Mogą to być szmatki, specjalna wata, papier (nie chlorowany). W przypadku uczuleń zwierzątka na wyżej wymienione materiały, można użyć liści drzew owocowych. Tutaj należy pamiętać o bardzo dokładnym umyciu liści w gorącej wodzie i wysuszeniu oraz o tym, aby nie były to liście z drzew rosnących blisko ulicy a także, żeby nie były pryskane żadnymi środkami chemicznymi. Muszą to również być liście zdrowe.

UWAGA !!!
 Nie wolno sypać brudnego piasku, ziemi czy żwirku dla kotów
 Wiórki mogą wywoływać różne alergie
 wiórki z drzew sosnowych na dłuższą metę mogą okazać się szkodliwe dla naszego pupila – szkodliwe są substancje aromatyczne – fenole wydzielane przez świeże drzewo
 zwykła wata nie nadaje się jako podłoże dla gryzonia, ponieważ jej włókna mogą owijać się wokół kończyn zwierząt, zaciskać i powodować niedokrwienie, a z czasem obumarcie.
Poidełko
Butelka (najlepiej plastikowa) zawieszona do góry dnem na jednej ze ścian pomieszczenia. Poidełko zakończone jest zgiętą metalową rurką, w środku której mieści się kulka dozująca płyn pijącemu chomikowi. Podawana woda powinna być przegotowana i ostudzona – zmieniana maxymalnie co 3 dni.
Poidełko jest o wiele lepsze, niż podawanie chomikowi wody w miseczce. Mój chomik wodę z miseczki ciągle wylewał i miał mokrą ściółkę. Trzeba było dużo częściej ją wymieniać niż normalnie. Podobna sytuacja zaistniała, gdy któregoś dnia poidełko się popsuło i cała woda wyciekła do pomieszczenia. Trzeba sprawdzać, czy woda z poidełka nie wysieka, ale również czy w ogóle leci, czy chomik będzie mógł pić.

Miseczka
Można kupić w sklepie zoologicznym – specjalną dla gryzoni – plastikową lub ceramiczną i ustawić wewnątrz klatki tak, żeby chomik nie wsypywał do niej trocin.
W miseczce zazwyczaj zostaje to, co chomik najmniej lubi lub w ogóle tego nie je. Po tym możemy się zorientować, co mu najbardziej smakuje. Pokarm zazwyczaj jest przenoszony przez chomika w pobliże jego legowiska. Tam sobie tworzy spiżarnię. Spiżarnię i miseczkę należy regularnie kontrolować i czyścić, dbać o to aby nie pozostawały żadne popsute czy spleśniałe resztki.

Domek
Chomik musi mieć ustronne miejsce, w którym może się schować i czuć się bezpiecznie. Do tego celu służy domek - sypialnia. Dla dżungarków najlepszy będzie domek dla myszy – do kupienia w sklepach zoologicznych.
Do nabycia są domki drewniane bądź plastikowe. Przy zakupie plastikowych należy zwrócić uwagę, czy domek ma więcej niż 2 otwory, w innym wypadku w domku nie będzie odpowiedniej cyrkulacji i zwierzątko może szybko zacząć chorować. Domek drewniany pod tym względem jest bardziej praktyczny. Jednak niebezpieczeństwo tkwi w tym, że chomik chowa do domku swoje zapasy. W przypadku mokrych cząstek (np. jabłko) drewno domku może pochłonąć wilgoć i może rozwinąć się bardzo niebezpieczna dla chomika pleśń.
Wybrany domek musi być również odpowiednio duży, aby chomik mógł się w nim zmieścić razem ze swoim gniazdem i spiżarnią. A także powinien być łatwy do czyszczenia przez właściciela. Pamiętajmy o tym, że chomik gromadzi w domku swoje zapasy, dlatego codziennie należy wyjąć z niego resztki oraz zmieniać ściółkę.
W przypadku domku z unoszonym lub całkiem zdejmowanym dachem w czasie upałów będzie można otworzyć domek od góry, aby chomiczkowi było chłodniej.
Domek można wykonać samemu, na przykład z połówki skorupy orzecha kokosowego z wyciętym otworem wejściowym. Można również postawić odwróconą do góry dnem doniczkę pamiętając wcześniej o wycięciu otworu.

Zabawki
Chomik lubi się bawić, nie potrafi siedzieć bezczynnie, dlatego powinniśmy dać mu, w miarę możliwości, jak najwięcej urządzeń do zabawy: drabinki, rolki papierowe, pudełka, patyki (niezbyt ostre gałązki z drzew owocowych). Można również kupić w sklepach zoologicznych różnego rodzaju gotowe rury i sprężyny. Do zabawy chomik może dostawać również pudełko plastikowe z piaskiem specjalnym dla gryzoni.

Systematyka
Chomiki należą do dużej grupy zwierząt (liczącej w przybliżeniu 8000) zwanej ssakami. Większość ssaków to małe zwierzęta. Najliczniejsze z nich to gryzonie (jest ich niecale 2000 gatunków), wśród których sama tylko rodzina chomikowatch stanowi aż 1/3 wszystkich gatunków. Podrodzina chomików właściwych jest w tej rodzinie najliczniejsza i ma 57 rodzajów z 379 gatunkami. Różne gatunki chomików różnią się znacznie między sobą charakterem, trybem życia, wielkością i ubarwieniem. U różnych gatunków istnieją różnice w rozmnażaniu się i wychowywaniu młodych. Chomiki zamieszkują różne terytoria, w różny, charakterystyczny dla danego gatunku, sposób budują gniazda.

Jest gatunkiem chomika karłowatego nadającym się do hodowli w domu. Jego nazwa pochodzi od miejsca zasiedlenia - krainy geograficznej, położonej w północno -zachodnich Chinach, zwanej Dżungarią. W środowisku naturalnym występuje na stepach i w tundrach zachodniej Syberii. Można go spotkać zarówno w górach jak i na równinach, nawet na wysokościach do trzech tysięcy metrów.
Jego pożywienie to głównie rośliny i nasiona, nie pogardzi także wszelkiego rodzaju larwami owadów. Mieszka w, długich na około metr, norkach z kilkoma rozgałęzieniami, w których znajdują się jedna lub dwie komory gniezdne. Zimą chomiki dżungarskie zapadają w sen, z którego jednak wybudzają się przy bardzo niskich temperaturach otoczenia, by zjeść część swoich zapasów i ponownie zasnąć.
Jest to najpopularniejszy gatunek chomika. Jego ojczyzną jest Azja Mniejsza, gdzie zamieszkuje tereny pustynne i półpustynne. Może być pupilkiem zarówno małych dzieci, jak i dorosłych. Trzeba jednak uważać by dziecko nie ściskało zwierzątka zbyt mocno, gdyż wtedy ze strachu lub z bólu może ugryźć. Jest zwierzątkiem bardzo sympatycznym i komunikatywnym, łatwo się oswaja, nie ukrywa się


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Chomik w Internecie Strona Główna -> Zanim zdecydujesz się na chomika Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Emule.
Regulamin